Wyniki wyszukiwania dla:

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

 

Trzynaście, liczba przez wielu określana jako pechowa… jednak dla trzynastu Seminariów Duchownych okazała się szczęśliwa. Dlaczego?! Ponieważ, po długich miesiącach wyczekiwania udało się nam spotkać na XIII Mistrzostwach Polski Seminariów Duchownych w Futsalu. Jako ubiegłoroczni zwycięzcy mieliśmy przyjemność zorganizować rozgrywki oraz gościć pozostałe drużyny na krakowskiej Łosiówce.

Przed rozpoczęciem sobotnich zmagań, nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy. Porannej Mszy świętej w naszej kaplicy przewodniczył przełożony Inspektorii krakowskiej ks. Marcin Kaznowski, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Ksiądz Inspektor, odwołując się do słów św. Pawła: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2 Tm 4, 7), przypomniał, że jako współcześni apostołowie, powinniśmy być tam gdzie jest młodzież,  którą łatwiej jest spotkać na boisku niż w kościele. To między innymi na takie peryferie pracy apostolskiej wzywa nas salezjanów, braci franciszkanów czy księży diecezjalnych papież Franciszek. Ks. Inspektor, cytując św. Jana Bosko: „Boisko żywe, diabeł martwy”, wskazał również na ważną rolę sportu w wychowaniu religijnym młodego pokolenia. Po zakończonej Eucharystii, wspólnotowym zdjęciu oraz śniadaniu wszystkie seminaryjne drużyny wyruszyły na dwie hale, aby stoczyć walkę o Mistrzostwo Polski.

Rozpoczęcie turnieju

Turniej rozpoczęliśmy od krakowskich derbów pomiędzy Salezjanami a WSD Kraków. Obie te drużyny trafiły do grupy A. Zwyciężyliśmy wynikiem 2-0, co było dobrą prognozą w drodze do obrony mistrzowskiego tytułu. W każdej z czterech grup toczyła się zacięta rywalizacja o wejście do ćwierćfinałów. W gronie głównych faworytów do zwycięstwa poza Salezjanami, byli wicemistrzowie Polski WSD z Kielc, WSD z Tarnowa, którzy wysoko ogrywali swoich grupowych rywali oraz niezawodni Franciszkanie z Łodzi. Wspaniała atmosfera i głośny doping kibiców zasiadających na trybunach był zapewne słyszany w okolicy oraz… w klasztorze Benedyktynów w Tyńcu. Zgodnie z przewidywaniami w ćwierćfinałach zameldowali się wspomniani wyżej faworyci. Dodatkowo do fazy pucharowej awansowali Redemptoryści, alumni z Radomia, Misjonarze św. Wincentego a Paulo oraz alumni z Rzeszowa. Pozostałe drużyny stoczyły rywalizację o miejsca od dziewiątego do trzynastego.

Faza pucharowa

Po południu poznaliśmy wąskie grono pretendentów do mistrzowskiego tytułu, a byli to: Salezjanie, którzy pokonali Misjonarzy św. Wincentego a Paulo wynikiem 2-1, WSD z Tarnowa, którzy pokonali Franciszkanów 4-1, WSD z Radomia, którzy wyeliminowali WSD z Rzeszowa wynikiem 2-1 i WSD z Kielc, pokonując Redemptorystów 3-1. Pary półfinałowe przedstawiały się następująco: Salezjanie – WSD Tarnów, WSD Kielce – WSD Radom.

W decydującej fazie rozgrywek nie brakowało walki, skrajnych emocji i wsparcia fantastycznych kibiców. Do ostatnich sekund ważyły się losy, kto zagra w wielkim finale. Po pięknych golach i niesamowitych paradach bramkarskich do walki o mistrzostwo przystąpili alumni z  WSD w Kielcach oraz WSD w Tarnowie, którzy wygrali swoje mecze półfinałowe odpowiednio z WSD w Radomiu 4-1 i gospodarzami turnieju Salezjanami 2-1. Pokonanym drużynom pozostał tzw. finał pocieszenia, czyli mecz o III miejsce, w którym Salezjanie ulegli alumnom z WSD w Radomiu wynikiem 1-2. Spotkanie finałowe wyłoniło nowego Mistrza Polski Seminariów Duchownych, którym zostało WSD w Tarnowie ogrywając 2-0 WSD w Kielcach. 

Dekoracja

Radość tarnowskich zawodników udzieliła się również pozostałym uczestnikom turnieju, którzy wraz z nimi świętowali zdobycie tytułu Mistrza Polski, dając dowód temu, że każda z drużyn jest niejako zwycięzcą, bez względu na zajęte miejsce. Na zakończenie turnieju odbyła się ceremonia wręczenia pucharów i medali. Ponadto, uhonorowaliśmy najlepszego piłkarza, najlepszego bramkarza oraz króla strzelców turnieju. Królem strzelców został Jakub Szwarga z seminarium w Tarnowie, który sześć razy skierował piłkę do bramki rywala. Najlepszym bramkarzem turnieju został nasz współbrat Stanisław Karsznia, a najlepszym zawodnikiem turnieju Łukasz Chowaniec z seminarium w Kielcach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania XIII Mistrzostw Polski WSD Diecezjalnych i Zakonnych w Futsalu, dziękujemy za włożone serce. To dzięki wam powróciliśmy do rozgrywek po półtorarocznej przerwie. Szczególnej podziękowania składamy dk. Dominikowi Iwańskiemu SDB – głównemu organizatorowi i kapitanowi drużyny Salezjanów, naszym sponsorom, partnerom sportowym, patronom honorowym i medialnym całego wydarzenia.

Tekst:  Stanisław Karsznia SDB 


Podziel się tym wpisem: