Wyniki wyszukiwania dla:

Chwała i cześć

Wspaniale przystrojone ołtarze, wielkie tłumy, piękne kwiaty i śpiew: „Bądźże Pozdrowiona…”. Takim obrazem raz w roku możemy cieszyć nasze oczy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją na ulice polskich miast i wsi wyszło mnóstwo procesji aby uczcić Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwaną Bożym Ciałem.

Historia tego święta sięga XIII wieku kiedy miały miejsca objawienia w Cornillon. Jezus ukazał się świętej Juliannie. W jednym z objawień Chrystus domagał się ustanowienia święta na cześć Eucharystii. Początkowo, objawienia zbagatelizowano i odrzucono, jednak po śmierci Julianny, za sprawą papieża Urbana IV, zaczęto się nimi interesować. Ustanowiono powszechnie święto Bożego Ciała, a oskarżenia jakie wysuwano przeciwko Juliannie papież uznał za niesłuszne i nie prawdziwe. Obecnie, tę uroczystość obchodzimy zawsze w czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej.

W tym roku, ponownie uczestniczyliśmy w Mszy z procesją w naszej parafii na Dębnikach. Msza rozpoczęła się o godz. 16:00. Bardzo licznie zgromadzili się parafianie oraz goście. W sposób szczególny należy uhonorować  Orkiestrę z Trzebuni, która uświetniła tę uroczystość oprawą muzyczną (w tym roku orkiestra obchodzi 170. rocznicę działalności). Po zakończonej Mszy, z powodu złej pogody, nie wyszliśmy na zewnątrz ale zostaliśmy w kościele. Odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami czterech stacji.

Pomimo przeciwności, procesja tak naprawdę się odbyła, jak powiedział ksiądz proboszcz, ks. Stanisław Oskwarek SDB: „Zaniesiemy Pana Jezusa w naszych sercach do naszych domów i do naszych rodzin”.

To jest istota tego święta, które przypomniało nam wszystkim w jaki sposób mamy przeżywać każdą Eucharystię – nie tylko w budynku kościoła ale w całym naszym życiu, w taki sposób ma nas Ona przemieniać.

Tekst: dk. Dan Machola SDB


Podziel się tym wpisem: