Wyniki wyszukiwania dla:

Misterium


 

Misterium Męki Pańskiej 

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ 2023

W sobotę 1 kwietnia odegraliśmy dwa ostatnie spektakle Misterium Męki Pańskiej. Cieszymy się z tak ogromnego zainteresowania. W tym roku odegraliśmy 22 spektakle, a obejrzało je łącznie ponad 6000 osób.

Misterium Męki Pańskiej przedstawia ostatnie dni życia, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W tym roku, Misterium było przeplatane historią życia pana Grzegorza Czerwickiego, który dwukrotnie odbył wyrok więzienia. Podczas drugiej odsiadki, jeden ze współwięźniów zaproponował mu lekturę Pisma Świętego. Nie mając nic do stracenia, Grzesiek sięgnął po Biblię. Wkrótce jego życie zaczęło się diametralnie zmieniać. Po wyjściu z więzienia, nawrócony Czerwicki, udaje się na rekolekcje. Tam poznaje Renatę, obecnie własną żonę. W międzyczasie, Grzegorz próbuje odnaleźć swoją siostrę, którą po raz ostatni widział wiele lat wcześniej. Cała historia została opisana w książce pt.: Nie jesteś skazany autorstwa państwa Czerwickich.

Autorem scenariusza i reżyserem Misterium jest pan Marcin Kobierski.

Bezpośrednie przygotowania do Misterium rozpoczęliśmy pod koniec października. Wtedy odbyło się pierwsze czytanie scenariusza i przydział ról.

Na scenie grało 15 salezjanów i 6 aktorek. Ponadto, dwóch współbraci obsługiwało dźwięk i oświetlenie.

Odegraliśmy w całości 22 spektakle, 3 próby generalne oraz 3 próby łączone.

Jeden spektakl Misterium Męki Pańskiej trwał około 90 minut.

Obejrzały nas dokładnie 6353 osoby.

Serdecznie dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie. Mamy nadzieję, że nic nie stanie nam na przeszkodzi i zobaczymy się ponownie na Salezjańskiej Scenie w przyszłym roku.

Kontakt

„Salezjanie z Krakowa wraz z zespołem “Ziemia Boga” i reżyserem Marcinem Kobierskim po raz kolejny stworzyli niezwykłe Misterium Męki Pańskiej.”

Zobacz galerię zdjęć
autorką zdjęć jest 
Agnieszka Krzyształowicz
 

Zapraszamy do przeczytania obszernego artykułu, zamieszczonego przez Gościa Niedzielnego:

W poszukiwaniu Mesjasza

Już od ponad 90 lat salezjanie z krakowskiego seminarium zapraszają w wielkopostne weekendy na Misterium Męki Pańskiej.

O tym o czym naprawdę opowiada i skąd wziął się pomysł na tegoroczne Misterium w wywiadzie z Reżyserem, Marcinem Kobierskim.

Kilka słów o tym czym jest Misterium…

Zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa jest zawsze aktualne. Bóg, który stał się człowiekiem, przyszedł na świat, aby odkupić człowieka, wyzwolić go z niewoli grzechu i śmierci. Jest to najważniejsze wydarzenie dla ludzkości i zawsze pozostaje żywe dla wszystkich chrześcijan. Głównie dlatego, że wspominamy te wydarzenia w sakramentach, a szczególnie w Eucharystii.

Teatr nie był czymś obcym dla św. Jana Bosko. Organizował w swoim Oratorium przedstawienia teatralne i widział w nich ważny wymiar wychowawczy. Teatr służy radości, ale również kształtuje postawy. Poprzez przedstawienia teatralne mógł docierać do umysłów i emocji ludzi, które mogły się stać przyczyną do zmiany życia. Ksiądz Bosko wykorzystywał teatr do przekazywania podstawowych prawd wiary i moralności.

W jaki sposób można połączyć zbawcze dzieło Jezusa z teatrem? Bardzo prosto! Dzieło Misterium Męki Pańskiej jest spektaklem teatralnym, mówiącym o najważniejszych wydarzeniach dla wszystkich chrześcijan. Przywołuje momenty z życia Jezusa Chrystusa i Jego uczniów.

Salezjanie na Łosiówce od ponad 87 lat wystawiają Misterium Męki Pańskiej. Reżyserem spektaklów jest pan Marcin Kobierski, aktor teatru Bagatela. Oprócz młodych salezjanów w Misterium biorą udział członkowie wspólnoty „Ziemia Boga”, działającej przy dziele salezjańskim na Tynieckiej 39. Salezjańskie Misterium przybliża widzom najważniejsze wydarzenia z życia naszego Zbawiciela, ale także zwraca uwagę na najważniejsze aspekty i dylematy ludzkiego życia.

Nasze Misterium wyróżnia się spośród innych misteriów. Trzonem scenariusza jest zawsze Ewangelia, jednak jest rozbudowana o różne dodatkowe wątki, dlatego każdego roku jest inny temat przewodni. To na pewno dodaje atrakcyjności temu wydarzeniu. Misterium Męki Pańskiej ma przede wszystkim charakter ewangelizacyjny. Przez to dzieło chcemy przybliżyć widzom jak dobry i miłosierny jest nasz Bóg.

previous arrow
next arrow
Slider