Wyniki wyszukiwania dla:

Jesienny kwartalny dzień skupienia

W ferworze zajęć seminaryjnych oraz studiów istotnym elementem formacji salezjańskiej jest praktyka Kwartalnego Dnia Skupienia, dlatego też raz na kwartał nasza wspólnota gromadzi się, aby móc podjąć refleksję nad własnym powołaniem oraz pogłębić relację z Panem Bogiem. Według naszych Konstytucji takie dni dają wspólnocie i każdemu salezjaninowi szczególną sposobność do słuchania Słowa Bożego, rozpoznawania woli Boga i oczyszczania serca. Ten czas łaski przywraca naszej duszy głęboką jedność w Jezusie Chrystusie i ożywia nasze oczekiwanie na jego powtórne przyjście.

(por. Konstytucje Salezjańskie, Art. 91)

W dniach 27-29 października 2023 r. nasza wspólnota wybrała się do Karmelitańskiego Domu Gościnnego w Zawoi, aby tam, w cieniu masywu Babiej Góry odprawić dni skupienia.  W pięknych okolicznościach przyrody i aurze polskiej złotej jesieni podejmowaliśmy naszą wspólną refleksję. Naszym duchowym przewodnikiem był ks. dr Marcin Cholewa. W czasie konferencji oraz kazań ks. Marcin przybliżał nam postacie apostołów jako drogowskazów na drodze kapłańskiej i zakonnej we współczesnym duszpasterstwie. Grono Dwunastu było najbliższymi uczniami i współpracownikami Jezusa. Ks. Marcin starał się ukazać nam apostołów jako zwykłych ludzi, którzy również posiadali zalety i wady, mocne i słabe strony, starał się przedstawić ich jako osoby, które spotkały Chrystusa na różnych etapach swojego życia, posiadając przy tym własny bagaż doświadczeń.

Te trzydniowe spotkanie z apostołami Baranka pozwoliło nam, abyśmy jeszcze głębiej pochylili się nad naszym powołaniem dostrzegając, że tak jak apostołów dwa tysiące lat temu, tak również i nas dzisiaj Jezus zaprasza do budowania Królestwa Bożego.

Z uczuciem ogromnej wdzięczności Panu Bogu, przepełnieni treściami i łaską Bożą wróciliśmy do naszego domu, aby kontynuować naszą codzienną formację. Niech Święci Apostołowie wspomagają nas i orędują za nami w naszej pracy i nauce.

 

Tekst: kl. Jan Maszewski SDB

 


Podziel się tym wpisem: