Wyniki wyszukiwania dla:

“Nie ma bata, będzie…Lizbona”

Chodź do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie jeszcze daleko to przygotowania w salezjańskich placówkach już ruszyły. Wszystko koordynuje i animuje Centrala Organizacyjna Światowych 2023 która mieści się w naszym Domu i w która zaangażowanych jest grupa współbraci z naszej Wspólnoty. Obecnie ponad 20 placówek zgłosiło się do programu formacyjnego, a kilkanaście ekip spotyka się regularnie. Wczoraj te ekipy spotkały się online właśnie “u nas”.

Od roku młodzież z naszych placówek w całej Polsce realizuje program formacyjny “WSTAŃ”,  program który zaproponował nam sam Ojciec Święty Franciszek. Pierwszy rok skierowany jest do liderów poszczególnych grup. Wraz ze swoimi odpowiedzialnymi za grupy realizują oni treści, które w przyszłym roku będą skierowane do wszystkich uczestników. Comiesięczne spotkania są szansę na umocnienie wiary, budowanie miłości do bliźnich przez tworzenie wspólnoty i nadziei na to że pomimo pandemii możemy wspólnie marzyć, rozwijać się i czynić dobro.

Wczoraj mimo trudnej sytuacji w Polsce (związanej z Covid 19) około 150 osób z całego kraju, spotkało się on-line, by zobaczyć jak wielką siłą jesteśmy wspólnie razem. Na początku spotkania każda z ekip miała możliwość, w krótkiej prezentacji przedstawić się, pokazać innym w jaki sposób realizowany jest program formacyjny. Głównym punktem spotkania był wywiad z Basią Turek, niepełnoprawną wychowawczynią młodzieży, nietuzinkową kobietą, pełną pasji, uśmiechu i radości. Mimo ograniczenia ze strony fizycznej niesprawności Basia daje świadectwo wiary i opowiada jak na swojej drodze, chodź przykuta do wózka, spotkała Chrystusa. Fakt bycia „Paralitus Celebritus” (jak mówi o sobie), nie przeszkodziło jej by 2-krotnie „na stopa” (!) udać się w podróż po Europie (w tym z odwiedzinami do Papieża Franciszka), napisać książkę, tańczyć w teledysku, albo głosić rekolekcje. Ta rozmowa była dla nas wielka inspiracją, że pomimo trudności, z Bogiem i w Rodzinie Salezjańskiej wszystko jest możliwe!

Z Basią pierwszy raz spotkaliśmy się w jej 20 metrowym mieszkaniu w centrum Krakowa, gdzie poznaliśmy w ciągu godziny kilka osób wchodzących i wychodzących (podobno tak jest często), dostaliśmy herbatę, pizzę, uwielbialiśmy spontanicznie Pana Boga i gadaliśmy o Kościele. Niektórzy mają perspektywę w której boją się, czy starczy im do pierwszego. Basia, żyjąc za kościelną walutę („Bóg zapłać”) , nie wie czy znajdzie kogoś kto wieczorem pomoże jej w najprostszych czynnościach, a przy tym ma w sobie masę wiary, dystansu i dobra i pasji do ewangelizacji.
Kto poznał i był u Basi, ten wie, że nie ma lekko i trzeba jej pomóc, dlatego zachęcamy do zapoznania się z akcją #niemabatabedziechata – która poleca na zbieraniu środków na wymarzone mieszkanie dla Basi.

„Salezjańska Lizbona 2023” to pierwsza tak duża inicjatywa, skupiająca całą rodzinę salezjańską w Polsce, by wspólnie, razem, pod jednym salezjańskim sztandarem udać się na spotkanie z Ojcem Świętym i młodzieżą całego świata w Lizbonie. Do zobaczenia na ŚDM w 2023 roku!

Więcej informacji na stronie

Kontakt mailowy kliknij tutaj

Tekst: Mirek Kosiec SDB, Łukasz Wójcik SDB


Podziel się tym wpisem: