Wyniki wyszukiwania dla:

Oblubieniec

W Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, której data w tym roku była nieco zmieniona, nasze myśli skupiliśmy na Bożym wybrańcu, który był odpowiedzialny za bezpieczeństwo Maryi i Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

Dzień rozpoczęliśmy poranną Mszą Świętą, pod przewodnictwem Rektora naszego seminarium ks. Adama Paszka. Modliliśmy się tego dnia w intencji współbraci, którzy obchodzą imieniny w miesiącu marcu. My salezjanie, zgodnie z artykułem9. Konstytucji Towarzystwa św. Franciszka Salezego, oddajemy cześć św. Józefowi, który jest jednym z głównych patronów naszego Zgromadzenia: jako członkowie Kościoła pielgrzymującego, czujemy się zjednoczeni z braćmi w królestwie niebieskim i potrzebujący ich pomocy. Ksiądz Bosko zawierzył w szczególny sposób nasze Towarzystwo Maryi, którą wybrał na główną Patronkę oraz św. Józefowi i św. Franciszkowi Salezemu, gorliwemu pasterzowi i doktorowi miłości.

Święty Józef,  mimo, że na kartach Pisma Świętego jest przedstawiony tak, że nie wypowiada żadnego słowa, to pełnił on ogromną rolę w procesie opiekuńczo wychowawczym Jezusa. Postać świętego jest również dobrym przykładem dla nas. Jest On wzorem wszelkich cnót, takich jak sprawiedliwość, uczciwość, opiekuńczość, pokora, ubóstwo i posłuszeństwo, oraz wierność; jest on również wzorem cnoty czystości i dojrzewania do czystości, co jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach, nie tylko dla nas – Synów ks. Bosko, ale i dla tych, do których jesteśmy posłani. Święty Józef jest również wzorem ojcostwa. Ksiądz Bosko, który  stał się ojcem i nauczycielem dzieci i młodzieży, sam nie posiadał doświadczenia ojca. Franciszek Bosko odszedł do wieczności, kiedy Janek miał zaledwie 3 lata. Ksiądz Bosko, zapatrzony w św. Józefa, stał się ojcem bez ojca dla tych, którzy zostali pozostawieni na ulicy.

Ponadto, w naszej salezjańskiej praktyce zachowujemy odmawianie raz w miesiącu modlitwy – ćwiczenia dobrej śmierci. W tych modlitwach wielokrotnie pojawia się postać  św. Józefa.

Dzień zakończyliśmy uroczystymi nieszporami i tradycyjną kolacją imieninową, w czasie której złożyliśmy życzenia solenizantom i wręczyliśmy im skromne prezenty.

Święty Józefie, miej nas w swojej opiece!

Tekst: kl. Grzegorz Bujałkowski SDB

*zdjęcie figury św. Józefa zostało pobrane ze strony pixabay.com


Podziel się tym wpisem: