Wyniki wyszukiwania dla:

Salezjańskie święto

Należymy do wspólnoty pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego wczorajszą uroczystość staraliśmy się przeżyć jak najlepiej. Posługa akolitatu, akatyst, palenie listów, goście… a w tle symboliczna data powstania Oratorium.

Dzień zaczęliśmy jak najlepiej, czyli od Jutrzni. Następnie, jeszcze przed południem, zebraliśmy się na Eucharystii, podczas której, trzej nasi współbracia: Dariusz Kopczyński, Radosław Szyłak i Maciej Walkowiak przyjęli posługę akolitatu. Mszy świętej przewodniczył ks. Krzysztof Rudziński – Wikariusz Inspektorii pilskiej. Akolita usługuje przy ołtarzu oraz pomaga kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym. Po Mszy, odbył się występ naszego chóru Canticum, który wykonał kilka utworów ku czci Maryi.

Tak, jak w zeszłych latach, kto tylko chciał, mógł przyjść wieczorem  do naszego seminarium i wspólnie modlić się. O godz. 19.00 zaśpiewaliśmy Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Samo słowo akatyst oznacza nie stojąc, wskazując na postawę, jaką powinniśmy przyjąć podczas modlitwy. Następnie, podtrzymując naszą tradycję, wyszliśmy na zewnątrz, aby spalić listy skierowane do Maryi. Jest to piękna forma modlitwy, podczas której można  podziękować Matce za otrzymane łaski oraz skierować do Niej swoje intencje. Świętowanie zakończyliśmy w naszej jadalni, gdzie każdy mógł coś zjeść i wypić ciepłe kakao.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za ten dzień. Polecamy modlitwie nowo ustanowionych akolitów.

Tekst: kl. Radosław Szyłak SDB
Zdjęcia: kl. Maciej Cendrowski SDB

 


Podziel się tym wpisem: