Wyniki wyszukiwania dla:

Słońce, morze i Salezjanie

„(…) ślubuję NA ZAWSZE żyć w posłuszeństwie, ubóstwie i czystości, (…)”. To słowa wypowiadane przez salezjanina w trakcie ślubów wieczystych. Wierzymy głęboko, że, kiedy kolej przyjdzie na nas i razem wypowiemy formułę ślubów, wszyscy usłyszą to dobitne i odważne: „na zawsze”. Do tego jednak trzeba się dobrze przygotować.

Wieczność to poważna sprawa, dlatego razem z naszym Dyrektorem, ks. Adamem Paszkiem SDB oraz w towarzystwie naszego spowiednika ks. Ignacego, 13 sierpnia, udaliśmy się do Rumii. Celem wyprawy było aby zwolnić nieco i przez dwa tygodnie rozważać tematy, przygotowujące nas do ślubów wieczystych.

Dni spędzone w Rumii to czas wypełniony modlitwą, odpoczynkiem oraz podejmowaniem różnych tematów z zakresu formacji podczas  konferencji wygłoszonych przez naszych przełożonych, inspektórow i ich wikariuszy, oraz specjalnych zaproszonych gości: s. Iwonę Trzaskę FMA, która przyjechała w towarzystwie współsiostry Agaty Trzaski FMA, ks. Jacka Ździeborskiego SDB – dyrektora Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, Ks. Zenona Klawikowskiego SDB – dyrektora Centrum Duchowości Salezjańskiej w Lądzie.

Będąc nad morzem, niedaleko Trójmiasta, nie mogliśmy nie skorzystać ze sposobności zwiedzania różnych miejsc znajdujących się w pobliżu. Muzeum Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica, Cypel Rewski, Hel, Gdańsk z przewodnikiem (stare miasto, bazylika Wniebowzięcia NMP, Kościół pw. Św. Brygidy oraz Stocznia Gdańska), zamek w Malborku, klif orłowski  o wschodzie słońca – to miejsca które udało nam się wspólnie odwiedzić korzystając z czasu rekreacji. Ponadto złożyliśmy wizytę wspólnocie Salezjańskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Rumii, ks. Markowi Barańskiemu SDB, dyrektorowi gimnazjum i internatu salezjańskiego w Kniewie, Siostrom Salezjankom, które prowadzą Szkołę Podstawową w Rumii oraz mniszkom betlejemskiej rodziny monastycznej w Grabowcu.

Konferencje i wyjazdy były przeplatane czasem na refleksję i modlitwę. Każdy dzień rozpoczynaliśmy od wspólnie odmawianej Jutrzni, południe było momentem przyjęcia Chrystusa do swojego serca podczas Eucharystii. Podczas naszego przygotowania nie raz gromadziliśmy się by wspólnie adorować Jezusa i wsłuchiwać się w Jego głos. Wtedy to On sam głosił nam konferencję, a my mogliśmy dziękować za dotychczas otrzymane wszelkiego rodzaju łaski i pogłębiać swoją relację z Królem Królów.

Komfortowe warunki zapewnili nam współbracia ze wspólnoty posługującej przy sanktuarium pw. Maryi Wspomożycielki Wiernych i salezjańskiej szkole w Rumii, dlatego w przeddzień wyjazdu zasiedliśmy do wspólnego grilla i wyraziliśmy nasze podziękowania na ręce księdza Dyrektora. Ostatni dzień stał się świetnym podsumowaniem naszego przygotowania do ślubów wieczystych, bowiem jeden z naszych współbraci, kl. Grzegorz Bujałkowski SDB, na ręce przełożonego inspektorii Pilskiej, ks. Tadeusza Itrycha SDB ponowił, na jeden rok, swoje śluby zakonne. Miejmy nadzieję, że zamiast słów „ślubuję na jeden rok”, Grzegorz a my razem z nim, następnym razem wypowie słowa: „ślubuję NA ZAWSZE”… Tutaj jednak potrzebujemy też wsparcia modlitewnego i na nie bardzo liczymy.

Napełnieni treściami do przemyślenia, wspólnie spędzonym czasem oraz pięknymi widokami Polskiego Morza (choć w nieco deszczowej odsłonie) wróciliśmy do Krakowa. Ostatnie dni wakacyjnej przerwy to również okazja do podsumowania tego co się przez te kilka ostatnich tygodni wydarzyło.

Tekst: Dominik Nowak SDB
Zdjęcia: Dominik Nowak SDB

 


Podziel się tym wpisem: