Wyniki wyszukiwania dla:

Święto Niepodległości we Wspólnocie

Ksiądz Bosko wychowywał młodzież do tego aby byli uczciwymi obywatelami i dobrymi chrześcijanami. My salezjanie idąc tą drogą również dbamy o pamięć o naszej ojczyźnie.

Dzień 11 listopada dla wszystkich Polaków jest bardzo ważny. Po 123 latach, latach walki i cierpienia, niepewności, wytrwałej pracy, ale i latach gorzkiej niewoli, odzyskaliśmy niepodległość. Ten dzień był szczególny również dla naszej wspólnoty i to nie tylko dlatego, że oczywiście by to dzień wolny od wykładów…

Wolny dzień stał się świetną okazją do wyjścia na dłuższy spacer, czy wyjazdu na rower w stronę gdzie nie ma innych ludzi, oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń i przepisów! Nasze wspólnotowe świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył i podczas której słowo wygłosił ks. Andrzej Gołębiewski SDB. Podczas kazania usłyszeliśmy powtarzane wielokrotnie pytanie „Za co kocham Polskę?”, „Czy ja młody salezjanin potrafiłbym za wszelką cenę jej bronić?”.

Kolejnym punktem naszej uroczystości był wieczór patriotyczny rozpoczęty odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. W czasie spotkania, kl. Łukasz Wójcik SDB przybliżył nam historie polskich salezjanów, to jak oni walczyli by pamiętać o Polsce, by jej służyć, nawet jeśli mieliby to robić na innych kontynentach, oraz jak pragnęli wrócić do Ojczyzny i widzieć ją wolną. Pięknie było wysłuchać, jak polscy salezjanie kochali Ziemię Ojczystą i jaką miłość do niej żywili.

Po krótkiej prezentacji, współbracia z kursu IV-ego zorganizowali quiz niepodległościowy, podczas którego przenieśliśmy się w czasie do wczesnych lat 20 wieku za pomocą „prawdziwego” wehikułu czasu. Tam spotkaliśmy m.in. słynnych: Padereckiego, czy Mickiweicza. Wieczór przeplatany był gromkim śpiewem znanych piosenek patriotycznych.


Podziel się tym wpisem: