Wyniki wyszukiwania dla:

Uczciliśmy Niepodległą

Dnia 11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jak co roku staraliśmy się przeżyć ten dzień jak najlepiej.

Przygotowując się do obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, obejrzeliśmy w czwartek wieczorem film Niepodległa. Natomiast, piątek rozpoczęliśmy Mszą świętą z okolicznościowym kazaniem rektora seminarium ks. Adama Paszka. Podczas Mszy modliliśmy się za Ojczyznę oraz za solenizantów: Inspektora miejsca ks. Marcina Kaznowskiego, ks. Marcina Wośka i p. Marcina Kobierskiego, reżysera spektakli Misterium Męki Pańskiej.

W ciągu dnia, kto chciał, mógł udać do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, po której bezpośrednio odbyła się defilada wojsk po ulicach Krakowa. Niektórzy współbracia spędzili ten dzień na aktywnym wypoczynku i rekreacji, inni zaś pracując intelektualnie. Najważniejsze jednak, że każdy z nas spędził ten dzień tak, jak uznał to za słuszne.

Głównym punktem świętowania była wieczorna akademia patriotyczna. Rozpoczęła się ona wspólnym odśpiewaniem Hymnu oraz modlitwą za Ojczyznę. Następnie, kl. Darek Kopczyński wygłosił krótką konferencję o problemie z ustaleniem daty odzyskania przez Polskę Niepodległości – Dlaczego akurat 11 listopada?. Obejrzeliśmy również krótki film przygotowany przez IPN pt.: Gra o wolność, po którym przyszła pora na zabawę intelektualną oraz muzyczną. Tym razem zagraliśmy w quiz wiedzy o Polsce, przeplatany pieśniami patriotycznymi. Pytania dotyczyły historii naszej Ojczyzny oraz znajomości utworów, odtwarzanych na gramofonie. Na koniec mieliśmy spotkanie braterskie w już mnie oficjalnej formie.

Mamy nadzieję, że nic i nikt nie zagrozi naszej Niepodległości.

Tekst: kl. Norbert Rosiński SDB
Zdjęcia: dk. Michał Cebulski SDB

 

 


Podziel się tym wpisem: