Wyniki wyszukiwania dla:

Według serca Bożego

Dam wam pasterzy według mego serca (Jer 3,15) czytamy w księdze proroka Jeremiasza. Chyba nie ma lepszego dnia do modlitwy o świętość kapłanów oraz aby dziękować za świętobliwych pasterzy, których już nam dał niż dzień Najświętszego serca Jezusa.

Święto Najświętszego serca Pana Jezusa zostało ustanowione na życzenie samego Chrystusa, który objawił się św. Małgorzacie Marii Alacoque, członkini Zakonu Wizytek (Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny). Podczas jednego z objawień Jezus powiedział do niej:

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.

Watykan odpowiedział pozytywnie na prośbę Pana i od tego czasu trwa oficjalny kult Serca Jezusowego w Kościele i w kościelnym roku liturgicznym. Był jednak jeszcze inny, bliski nam Salezjanom, wielki czciciel Najświętszego Serca Jezusa, a mowa oczywiście o św. Franciszku Salezym, „doktorze miłości Bożej”. Święty Franciszek, którego ks. Bosko ustanowił patronem zgromadzenia Salezjańskiego, żył kilkadziesiąt lat przed objawieniami o których mowa powyżej i co więcej, był założycielem Zgromadzenia wizytek, oraz już wtedy, prywatnym czcicielem serca Bożego. Ten kult zyskał szczególne miejsce w Rodzinie Salezjańskiej po pierwsze ze względu na to, ze „wrażliwe serce” jest jednym z podstawowych narzędziem Salezjanów pracujących z młodzieżą, a po drugie ponieważ wszystkie Nowicjaty Salezjańskie, są właśnie pod wezwaniem Serca Jezusa.

O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas kazania, które w tę Uroczystość w naszej wspólnocie wygłosił ks. Roman Mazur SDB. Eucharystii przewodniczył natomiast jubilat – ks. Ignacy Ryndzionek SDB. Ks. Ignacy, niezawodny i świętobliwy spowiednik, zawsze pokorny i uśmiechnięty współbrat i wzór dla młodych pokoleń salezjanów, obchodził tego dnia 70-lecie ślubów zakonnych w Zgromadzeniu. Jubilat niezmiernie się cieszył tym, że może świętować w taką Uroczystość. Po Mszy Świętej zjedliśmy uroczysty obiad zakończony tortem jubileuszowym.

Tekst: Łukasz Wójcik SDB
Zdjęcia: Maciek Sokalski SDB

Grafika: ks. Marcin Wosiek SDB


Podziel się tym wpisem: