Wyniki wyszukiwania dla:

Wspomożenie Wiernych, módl się za nami

Wszystko zaczyna się od Zdrowaś Maryjo. Święty Jan Bosko przed podjęciem ważnych decyzji modlił się, odmawiając właśnie tę dobrze nam znaną modlitwę. 24 maja obchodziliśmy Uroczystość Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, którą Jan Bosko obdarzał szczególną czcią. Powtarzał, że wszystko jest dziełem Matki Bożej. My, salezjanie  odziedziczyliśmy duchowy spadek naszego założyciela i wierzymy, że Wspomożycielka towarzyszy nam przez całe życie.

Życie Jana Bosko było przepełnione Maryją. W wieku 9 lat, Janek miał dziwny sen, o którym później powie, że był to sen, który otworzył przede mną nowe życie. W tym śnie widział on wielu chłopców, którzy bawili się na podwórku. Jedni śmiali się i bawili, a inni stali i przeklinali. Janek chciał uciszyć ich siłą, ale to nie działało. W tym momencie zobaczył pięknie ubranego mężczyznę. Jego twarz jaśniała blaskiem, a ubrany był w biały płaszcz. Zawołał on Janka po imieniu i powiedział mu, że przemoc niczego nie zmieni. Serca można zmieniać tylko dobrocią i miłością. Da mu Mistrzynię za przewodniczkę, która pomoże mu nabyć mądrości, pokory i siły. Majestatyczna niewiasta (tak o niej pisał ks. Bosko) powiedziała mu, że zrozumie wszystko we właściwym czasie. Jan Bosko  zrozumiał ten sen u schyłku swojego życia i opisał to wszystko we Wspomnieniach Oratorium.

W 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a na liturgiczne wspomnienie tego święta wyznaczył dzień 8 grudnia. Ksiądz Bosko, opisując początek oratorium, wskazał, że kluczowym momentem było spotkanie z młodzieńcem – Bartłomiejem Garellim, które dokonało się 8 grudnia 1841 roku. Tym samym chciał pokazać, że wszystko, co działo się w jego życiu było z natchnienia Bożego i pod opieką Matki Bożej.

W 1864 roku w Turynie na Valdocco rozpoczyna się budowa kościoła ku czci Wspomożycielki Wiernych. Wielu ludzi, w tym z najbliższego grona współpracowników księdza Bosko, uznaje go za wariata. Święty wychowawca, po pierwsze, nie miał ani grosza na budowę świątyni, a po drugie, kult Wspomożycielki nie był mocno rozpowszechniony. Jednakże, już 4 lata później, budowa dobiega końca. Jan Bosko często powtarzał: zaufajcie Wspomożycielce, a zobaczycie co to są cuda. Na przykładzie naszego świętego założyciela wyraźnie widać te cuda: zarówno po całym dziele wychowawczym, jak i po szalonych przedsięwzięciach.

(Sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w Turynie)

Nasza wspólnota z okazji Uroczystości Wspomożycielki wyjechała do Szczyrku, by wziąć udział w nabożeństwie ku czci Matki Bożej w Sanktuarium na Górce. Mszy świętej przewodniczył nasz Katecheta, ks. Sylwester Rozemberg, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Dariusz Porzucek. Po Mszy odbyło się nabożeństwo różańcowe połączone z procesją wokół Sanktuarium. Równolegle, w naszym domu również uczczono Wspomożycielkę, a Mszy świętej przewodniczył ks. Andrzej Gołębiewski.

Maryjo Wspomożenie Wiernych, módl się za nami!Podziel się tym wpisem: