Wyniki wyszukiwania dla:

Wygrać w życiu czy wygrać życie?

Czy jestem gotowy na śmierć? Jak będzie wyglądała moja śmierć? Śmierć to koniec czy początek? Jak się przygotować do śmierci. Bardziej słuchać ducha czy ciała? Trzeba umierać codziennie? Te i inne pytania towarzyszyły uczestnikom spotkania formacyjnego na łosiówce w ostatni weekend.

Po raz kolejny w naszym salezjańskim domu na Tynieckiej odbył się Męski Weekend. Tym razem w spotkaniu uczestniczyło 13 mężczyzn głównie z południowej części Polski. Tematyka konferencji dotyczyła pragnienia świętości, życia w łasce uświęcającej, napięcia między duchem a ciałem, umierania i śmierci oraz logice Jezusa, której nie zawsze rozumieli uczniowie. Uczestnicy zostali zaproszenie do przeżycia ćwiczenia dobrej śmierci, które bardzo mocno jest zakorzenione w salezjańskiej duchowości. Księdzu Bosko bardzo zależało, aby człowiek żył w gotowości odejścia z tego świata, żeby już dziś myślał o swoim zbawieniu.

Uczestnikom zostały zaproponowane modlitwy i refleksja, które miały na celu zatrzymanie, przemyślenie swojego życia, swoich pragnień i wyborów, przygotowanie się na moment śmierci oraz podjęcie konkretnych postanowień i zmian, aby ów dzień nie zaskoczył, ale żeby powiedzieć: Dobrze przeżyłem to życie! Nie zabrakło wspólnej modlitwy, dzielenia się podczas pracy w grupach. Oczywiście jak to w duchu salezjańskim, nie zabrakło podwórka, czyli rekreacji: piłka nożna, spacer i wspólna zabawa. Prelegentami byli: ks. Inspektor Marcin Kaznowski – przełożony inspektorii krakowskiej, ks. Paweł Figura – ceniony spowiednik i kierownik duchowy oraz doktorant UJPII w Krakowie, oraz nasi młodsi współbracia: kl. Łukasz Wójcik i kl. Radosław Szyłak. Uczestnicy Męskiego Weekendu podczas podsumowania dzielili się, że bardzo dobrze przeżyli ten czas. Podkreślali wartość wspólnoty, dobry program, momenty ciszy, dobrze dobrane treści, dzielenie się w małych grupkach. Wszyscy również byli pod wrażeniem ćwiczenia dobrej śmierci, w którym uczestniczyli po raz pierwszy, ale zgodnie twierdzili, że bardzo tego potrzebowali.

Tekst: kl. Mateusz Buczek SDB
Zdjęcia: kl. Łukasz Wójcik SDB, kl. Dawid Jakubiak SDB

 

 


Podziel się tym wpisem: